Google nie widzi mojej strony. Jak to zmienić?

Wiele osób zgłasza się do nas z tym samym problemem, mianowicie „Google nie widzi mojej strony. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić aby to zmienić?”. W tym poradniku postaramy się w przystępny sposób odpowiedzieć na to i pokrewne pytania. Bardzo często jedynym sposobem na odwiedzenie strony jest wpisanie dokładnego jej adresu (np.: www.mojastrona.pl). Wtedy strona internetowa zostaje odnaleziona i wyświetlona jednak odnalezienie jej bez dokładnego adresu jest bardzo trudne za pomocą tradycyjnego wyszukiwania Google.

Przykład:

Załóżmy, że jesteś posiadaczem firmy remontowej w Toruniu. Właśnie zaakceptowałeś ostateczny projekt swojej wymarzonej strony internetowej. Wpisujesz w wyszukiwarkę hasło „usługi remontowe Toruń”, jednak Twojej strony nie można znaleźć na pierwszej, drugiej, a najpewniej nawet i 15 stronie w wyszukiwarce Google. W głowie rodzi się myśl: Google w ogóle nie widzi mojej strony internetowej? Czy na pewno? Jak w łatwy i szybki sposób sprawdzić czy moja strona jest indeksowana w wyszukiwarce Google?


Sposób na sprawdzenie czy Twoja strona jest indeksowana (widziana) przez Google jest bardzo prosty.

Wpisujemy w wyszukiwarkę Google„site: moja-strona.pl – oczywiście zamiast „moja-strona.pl” podając nazwę wyszukiwanej strony. W wynikach wyszukania powinny pojawić się wszystkie Twoje strony, które są indeksowane przez Google.

Jak sprawdzić czy wyszukiwarka Google widzi (indeksuje) moją stronę internetową

Najprawdopodobniej po sprawdzeniu okazało się, że stwierdzenie „Google nie widzi mojej strony” jest już nieaktualne, bo właśnie ją znalazł. Wiemy już, że ją widzi, ale dlaczego jej nie pokazuje na liście wyszukań?

Wyszukiwarka Google widzi moją stronę ale nie mogę jej znaleźć na liście wyszukań albo jest na odległej pozycji.

Powodów takiego stanu rzeczy może być na prawdę wiele. Najczęstsze z nich to np:

  • stron o podobnej tematyce jest wiele;
  • twoja strona jest nowa i nie odnotowała jeszcze wystarczającego zainteresowania;
  • treści na niej prezentowane są wtórne,nieunikatowe lub zaprezentowane w nieprawidłowy sposób;

Powodów może być wiele więcej jednakże te wymienione powyżej są najczęstsze. Dla wyszukiwarki Google oznacza to niestety, że Twoja strona internetowa nie jest wystarczająco atrakcyjna do wyświetlania jej osobom poszukującym danej tematyki. To właśnie ta sytuacja, w którym właściciel strony , bloga czy sklepu internetowego może odnieść mylne wrażenie, że „Google nie widzi mojej strony”.

JAK TEMU ZARADZIĆ?

Nawet jeżeli zakładasz blog a treści na nim umieszczane są unikatowe i wysokiej próby to musisz najpierw dać innym osobom możliwość dotarcia do Twojej strony. Kontent się obroni pod warunkiem, że ma już sporą grupę odbiorców, którzy pocztą pantoflową rozpropagują Twój artykuł. Trzeba więc początkowo jakoś do tych osób dotrzeć i tu rada jest tylko jedna i brzmi pozycjonowanie. Pozycjonowanie to całe spektrum działań czynionych w celu podbicia pozycji Twojej strony internetowej w wyszukiwarce. Mało który klient jest tak wytrwały, aby przeglądać kilka stron wyników wyszukiwania przeglądarki, dlatego pozycjonując strony internetowe naszym celem jest zawsze miejsce na pierwszej stronie. Koszt pozycjonowania jest bardzo zróżnicowany i zależy między innymi od branży, lokalizacji w jakiej działasz oraz od obłożenia słów kluczowych na które wyszukiwarka Google ma zareagować, np.: „fotografia produktowa Grudziądz”. Od tego zależy również dobór technik pozycjonowania i czas po którym można zauważyć pożądane efekty.

CZY WARTO POZYCJONOWAĆ?

Pozycjonowanie strony internetowej wiąże się z koniecznością poniesienia kosztu nierzadko wielokrotnie wyższego od kosztu stworzenia strony internetowej. Mimo, iż zawodowo zajmujemy się pozycjonowaniem, to absolutnie nie namawiamy do pozycjonowania każdej strony internetowej. Uważamy, że dla niektórych stron internetowych pozycjonowanie jest to po prostu zbędne.

Przed podjęciem decyzji o pozycjonowaniu naszej strony powinniśmy zastanowić się w jakim celu strona internetowa powstała. Jeżeli zleceniu stworzenia strony internetowej przyświecał cel zdobycia większej liczby nowych klientów, to zależy nam na odnotowywaniu jak największej liczby wejść na stronę. Aby ten cel osiągnąć nasza strona internetowa musi być łatwa w odnalezieniu. Najlepiej jeśli po wpisaniu w pole wyszukiwania hasła pasującego do naszego profilu działalności strona wyświetli się wysoko na pierwszej stronie listy wyników. W tym przypadku pozycjonowanie jest konieczne i opłacalne. Poniesienie nawet dużego wydatku, jeśli przyniesie pożądany efekt zwróci się nam poprzez wzrost liczby klientów i zamówień. Krótki przykład. Zakładając, że prowadzisz kancelarię prawną w Bydgoszczy, zapewne miło byłoby gdyby Twoja strona wyświetlała się na pierwszej stronie wyników Google po wpisaniu frazy „adwokat Bydgoszcz”.

Jeśli zdobywanie nowych klientów nie było podstawowym celem stworzenia Twojej strony internetowej to pozycjonowanie jej nie jest konieczne. Prawdopodobnie wystarczy Ci, że Twoją stronę internetową będą odwiedzali Twoi obecni klienci, pracownicy oraz osoby kojarzące Twoją firmę na przykład z nazwy. W takich przypadkach wyszukiwanie jest bardzo sprecyzowane i odnalezienie Twojej strony i tak nie będzie stanowiło problemu.

Nie jesteś zadowolony z wyników generowanych przez Twój sklep internetowy? Uważasz, że klienci nie odwiedzają Twojej strony, bo nie mogą jej znaleźć? Rozważasz konieczność pozycjonowania swojej strony internetowej, ale obawiasz się wysokich kosztów?

Skontaktuj się z nami. Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Dobierzemy rozwiązanie optymalne do Twoich potrzeb.

Opracowanie: zespół Sevisoft