Materiały na stronę internetową – jak przygotować?

Na odbiór naszej strony internetowej ma wpływ kilka podstawowych czynników. Są to przede wszystkim: oprawa graficzna wraz z rozmieszczeniem treści, sprawność działania i treść zamieszczona na stronie. To ważne, żeby osoby odwiedzające naszą stronę nawet gdy nie nawiązują z nami współpracy opuszczały stronę z miłymi odczuciami. Dobrze gdy po naszej stronie internetowej można intuicyjnie się poruszać, a zamieszczone treści nie zniechęcają odbiorcy. Dodatkowo w przypadku sklepów internetowych kluczową kwestią w celu jego sprawnego wdrożenia jest prawidłowe przygotowanie listy produktów jakie mają się na niej znaleźć. Jak przygotować materiały na stronę internetową lub do sklepu internetowego? Jakie materiały przesłać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka praktycznych wskazówek:

Treść

Nie musisz silić się na wyszukane teksty. Skup się na istotnych danych. Nie kopiuj treści z innych stron internetowych. Jeżeli czujesz się na siłach to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby treści było więcej. Przygotowując materiały na stronę internetową pamiętaj jednak aby pojedynczy blok tekstu nie był zbyt długi. Długie teksty działają zniechęcająco, co w efekcie sprawi, że odbiorca nie zapozna się nawet z podstawowymi informacjami. Dłuższe wypowiedzi zarezerwuj, dla zakładki która z założenia ma nieść treść np. blog lub aktualności. Strona główna zdecydowanie do tego nie służy. Treść nie powinna być również zbyt krótka. Postaraj się aby tekst składał się przynajmniej z trzech zdań. Poprawi to jego odbiór wizualny. Przygotowany tekst dobrze jest dać do przeczytania zaufanej osobie. Sprawdzisz przez to jak tekst jest odbierany przez czytelników.

Teksty na stronę najlepiej przygotowywać w programie, który na bieżąco sprawdza poprawność pisowni, np. word. Dzięki temu unikniesz przypadkowych literówek. Zwróć uwagą na zastosowanie zasad interpunkcji oraz wielkich i małych liter.

Gotowe teksty prosimy przesyłać w formacie PDF. Jeśli przygotowałeś kilka tekstów z różnym przeznaczeniem koniecznie oznacz w którym miejscu na stronie chciałbyś ten tekst zobaczyć.

Grafika / Zdjęcia

Jeśli chcesz umieścić konkretne materiały na stronę internetową, wybrane przez siebie zdjęcia / grafiki, upewnij się, że nie są chronione prawami autorskimi. Jeśli masz w tej kwestii wątpliwości skontaktuj się z nami. Postaramy się rozwiać wątpliwości.

Zwróć uwagę na rozmiar (rozdzielczość) materiałów graficznych. Treści graficzne umieszczane na stronie internetowej powinny być jak najwyższej jakości i mieć duży rozmiar. Pamiętaj, że Twoja strona internetowa będzie wyświetlana nie tylko na małym ekranie telefonu, ale także na ogromnych monitorach czy telewizorach. To ważne, aby w każdym przypadku zdjęcia i grafiki dobrze się prezentowały.

Artykuły do sklepu internetowego

Listę artykułów prosimy przesyłać w formie listy stworzonej w programie Excel. To bardzo ważne, aby każda cecha oferowanego przedmiotu/usługi wpisana została w oddzielnej komórce arkusza. Unikniemy przez to ewentualnych błędów, które w przypadku sklepu internetowego mogłyby mieć odczuwalne negatywne skutki. Zdecydowanie ułatwi to także ustalenie w którym miejscu dana informacja ma się znajdować. Poniżej przykładowa tabela przedstawiająca popularne cechy produktów. Oczywiście cechy w zależności od charakteru sprzedawanych produktów mogą się znacząco różnić.

Lp.Kod towaruKategoriaNazwaOpisRozmiarWielkość opakowaniaCena NettoCena Brutto
1
2
3
Przykładowa tabela w arkuszu kalkulacyjnym z przedstawiająca listę produktów do sklepu internetowego z ich podstawowymi cechami jak kategoria, nazwa, opis, rozmiar, wielkość opakowania, cena netto i cena brutto.

Pamiętaj, aby przesyłane zdjęcia produktów były wykonane w najlepszej możliwej jakości. Do wykonania zdjęć produktowych najlepiej zaangażować profesjonalistę. Przesłane zdjęcia koniecznie muszą zostać nazwane w sposób jednoznacznie wskazujący na produkt, który przedstawiają. Osobiście polecamy nadać każdemu produktowi unikalny kod i tym kodem opisać także zdjęcia. Oznaczenie produktów przyda się nie tylko na etapie budowy sklepu internetowego, ale także znacząco ułatwi Ci późniejszą pracę związaną z obsługą zamówień.

Właściwe przygotowanie materiałów na stronę internetową prawdopodobnie zajmie Ci trochę czasu, ale gwarantujemy, że ten wysiłek się opłaci. Z pewnością przyspieszy to postęp prac związanych z tworzeniem strony internetowej lub sklepu internetowego i ograniczy liczbę koniecznych konsultacji i poprawek.

Opracowanie: zespół Sevisoft